Kategória: Szerelem

Szerelemhullám

Mi a szerelem? Erotikus vonzerő, idealizált csodálat, vágyak keveredése? Ezekre a kérdésekre keresik sokan a választ, de megtalálni nagyon nehéz. Mint életünk legnagyobb részét, ezt a területet is irányítják, de vajon ki, vagy mi?

A szerelem jeleit felismerni szinte lehetetlen. Hogy van az, hogy valaki gondolatai csak egy ember körül forognak, miért pont Ő és miért nem szeret másokat is így valaki?
A szerelemkutatók is ezekre a kérdésekre próbáltak válaszolni és érdekes eredményre jutottak.
A szerelem érzéséért főként a biokémia tehető felelőssé. Küldöttei nem mások, mint a hormonok. Ennek alapján kijelenthető, hogy a szerelem érzése tehát nem a szívben, hanem a fejben keresendő. Agyunkon belül a limbikus rendszerben található érzéseink irányítójának központja. Innen indul a szerelem első érzése, az az euforikus állapot, melyben szinte sebezhetetlennek érezzük magunk. A szerelmes ember agyában nem más, a mellékvesevelőből kiválasztódó hormon, az adrenalinhoz hasonló szerkezetű és hatású hormon szabadul fel. Ám agyunk egy idő után megszokja ezt az állapotot, és a hormon eltűnésével a szerelem intenzitása is csökken, elmúlik és egy másik érzés lép helyére. Helyére elmélyült vonzalom lép, melynek érzéséért egy újabb hormon, az endorfin a felelős. Hatása hasonlít a morfiuméhoz. Fájdalomcsillapító, nyugtató. Ezért van az, hogy a kezdeti kuszaság, izgágaság alábbhagy és cserélődik egy kiegyensúlyozott érzelmi életre.
Miért bukunk bele a kapcsolatba? Egyes tudósok szerint a hormonháztartás az ok. Mint minden állapotot, az endorfin termelődését is megszokja agyunk, így hűl ki lassan, de biztosan a kapcsolatunk. Azonos érdeklődési körű emberek azonban akár egy egész életen át együtt maradhatnak, de a hormonszint eléri azt a pontot, amikor az agy már nagyon csekély mennyiségben vagy egyáltalán nem érzi azt. Öregkorban a leggyakoribb agyunk elérzéktelenedése. Ettől függ tehát szerelmünk intenzitása.

Az intenzitást pszichológusok több, összesen hat nagy csoportba rendezték.
I: Agape: az önzetlen szerelem, melyben a szeretett személy boldogsága áll életünk középpontjában

II: Eros: az erotikus szerelem érzése, fő mozgatórugója a szexuális szenvedély

III: Ludus: Szerelmünk infantilis, játékos oldalának keresése, ennek kihasználása áll a középpontban. Ez leginkább tini korra jellemző.

IV: Stroge: Szerelmünkben bajtársat vélünk felfedezni. Iránta nagy szolidaritással viseltetünk, nagyobbal, mint egy normális szerelemben.

V: Mania: szerelmünk középpontja a szeretett személy, akit már-már betegesen akarunk birtokolni, saját személyiségét nem hagyjuk felszínre törni.

VI: Pragma: Az a szerelem, amelyre minden ember vágyik.
A két fél kölcsönösen, ugyanolyan mértékben a másikra koncentrál, a másik ember boldogsága a kulcs.

Ezek a szerelemtípusok mind-mind keveredhetnek életünkben. Olyanok, mint a lépcsők, amik között le és fel közlekedhetünk, vagy egyszerűen fölfelé vagy csak lefelé.
Azt azonban ne felejtsük el a nagy felfedezések közepette, hogy ezeket az érzéseinket is csupán a hormonok irányítják.
(A cikket beküldte: Illango09)



Egy tanácstalan lány története
Történetem a családom és a szerelmem közti viszályról szól, és hogy miért lettem választás elé állítva...ha elolvassátok a történetem, remélem tudtok némi tanáccsal szolgálni, mert úgy érzem, teljesen elvesztem. »

A vágyakról
Igen sokféle spirituális irányzat létezik, ezek közül több is van, amely arra ösztönöz, hogy tegyük magunkat egyre függetlenebbé testi vágyainktól. Buddha azt tanította az őt követőknek, hogy az emberi szenvedést a vágyak és a sóvárgás okozza, és aki ettől képes... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.testunklelkunk.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) testunklelkunk.hu | WebMinute Kft.